Banki krwi w województwie mazowieckim świecą pustkami. Lekarze i pacjenci apelują do honorowych dawców. Zabiegi zaplanowane na najbliższe dni muszą zostać przełożone.
– Najbardziej potrzebne są grupy z ujemnym współczynnikiem Rh. Wszystko dlatego, że są one najrzadsze – mówi Marzena Przybysz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
– Wszczepienie protezy biodra pochłania ok. 1,5 litra krwi, na kolano potrzeba ok. litra. Na podobne operacje powyżej dwóch tygodni czeka u nas co szósty pacjent, który miał już wyznaczony termin operacji – mówi Andrzej Górecki, szef Kliniki Ortopedii szpitala przy ul. Lindleya. – Jeśli jednak nagle znajdzie się dla któregoś z pacjentów Kliniki Transplantologii dawca np. wątroby, terminy jeszcze się przesuną. Przeszczep może zużyć cały nasz zapas.
Dramatyczna sytuacja jest także w Szpitalu Bielańskim. – Dostajemy krew tylko na operacje ratujące życie, dla ofiar wypadków i podczas ostrych dyżurów – mówi Krzysztof Jarząbek, rzecznik placówki.
Podobny problem pojawia się w wakacje każdego roku. – Spora grupa honorowych dawców, przede wszystkim studenci, wyjeżdża na wakacje – tłumaczy Marzena Przybysz z RCKiK. – A przecież Warszawa potrzebuje dużo krwi. Mamy wiele szpitali specjalistycznych, więc leczymy nie tylko mieszkańców stolicy, ale także pacjentów z innych części Polski. Krwi brakuje nie tylko na operacje – jej składniki służą też do wytwarzania preparatów, którymi leczy się choroby przewlekłe. Każdy honorowy krwiodawca ma na miejscu bezpłatnie wykonaną morfologię. Krew jest też badana na obecność wirusa HIV i żółtaczki zakaźnej. Żeby uzupełnić stratę kalorii, krwiodawca dostaje osiem czekolad.
Krew mozna oddać:
w RCKiK przy ul. Saskiej 63/75.
w oddziale RCKiK przy al. Dzieci Polskich 20.
w oddziale RCKiK przy ul. Nowogrodzkiej 59.
w Szpitalu Bielańskim przy ul. Cegłowskiej 80
w Szpitalu przy ul. Lindleya 4
w ambulansie do pobierania krwi – www.rckik-warszawa.com.pl.
źr: Życie Warszawy
Podatnicy, którzy oddają honorowo krew bądź osocze mogą skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej i pomniejszyć swój dochód. W ten sposób od dochodu rocznego można odliczyć do 350 zł za krew i nawet 2,5 tys. zł za osocze.
Wartość przekazanej honorowo krwi podatnicy mogą odliczać od 2007 r. Aby skorzystać z odliczenia podatnik musi wziąć ze stacji krwiodawstwa zaświadczenie o ilości oddanej krwi bądź osocza i oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny. Trzeba je przechowywać przez 6 lat.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna