Bla, bla, bla – obiecywanie, przekonywanie, puste słowa. Nawet jeśli są piękne to nic nie znaczą, jeśli nie idą za nimi czyny. Jesienią, w niekonwencjonalnej kampanii przygotowanej dla węgierskiego oddziału Amnesty International, po raz kolejny przypomnano najedzonym o istnieniu głodnych. Dla niektórych widok talerza z posiłkiem jest widokiem powszednim, a regularne zaspokajanie głodu oczywistością. Inni nie mają praktycznie nic do jedzenia i pełen talerz jest co najwyżej marzeniem.
W wybranych lokalach gastronomicznych pojawiły się talerze niosące ze sobą przesłanie akcji. Kiedy odbiorca – klient lokalu skończył swój posiłek, mógł przeczytać umieszczoną na dnie talerza wiadomość „While you’re finishing your meal, 963 million people have to survive on empty promises” („W chwili kiedy kończysz ten posiłek 963 miliony ludzi muszą pożywić się pustymi obietnicami.”). Tło dla ramki z tekstem stanowiło hasło „Blah blah blah”. Informacja miała zachęcić do podpisania i wysłania umieszczonej w internecie petycji skierowanej do węgierskiego rządu – sygnatariusza Milenijnych Celów Rozwoju naciskającej, aby wywiązał się ze złożonych na Millenijnym Szczycie przyrzeczeń.
W 2000 roku 192 państwa członkowskie ONZ zobowiązały się osiągnąć osiem celów (Milenijne Cele Rozwoju). Jeden z nich dotyczy problemu głodu na świecie – zakłada zmniejszenie do 2015 roku o połowę, w porównaniu z 1990 rokiem, liczby ludzi cierpiących głód. Jednak mimo złożonych przez przywódców najbogatszych państw obietnic proces ograniczania głodu jest bardzo powolny. Stopień niedożywienia obniża się w większości regionów, ale dzieje się to zbyt wolno aby osiągnąć zakładany cel do 2015 roku, a w wielu regionach, zwłaszcza w zachodniej Azji, liczba ludzi cierpiących z powodu głodu nadal wzrasta.
Według wyliczeń Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) świat mógłby wykarmić nawet do dwóch razy więcej ludzi niż obecne 6 mld. Fakt, iż co szósty mieszkaniec Ziemi głoduje, spowodowany jest niemal wyłącznie przez nierówny podział żywności.
Wolontariusze AI pojawili się również na popularnym festiwalu muzycznym Sziget odbywającym się w Budapeszcie, gdzie rozdawali uczestnikom kupony na darmową pizzę lub kiełbaskę. Jednak po przyjściu po odbiór posiłku zgłodniali imprezowicze dostawali jedynie pusty talerz ze znanym już hasłem „bla bla bla”. Na miejscu można było za to od razu podpisać wspomnianą już petycję.
P. Lenarczyk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
25.10.2024
(Złe) spojrzenia
-
24.10.2024
O rzut beretem
-
22.10.2024
The Mandala Boob
-
21.10.2024
Jedno danie w menu
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina