Barbie, najsłynniejsza zabawka na świecie, jest zamieszana w proceder niszczenia lasów deszczowych. Jak wynika ze śledztwa Greenpeace, do produkcji opakowań lalek Barbie używa się papieru uzyskanego z drewna z indonezyjskich lasów deszczowych, które są domem dla zagrożonych wyginięciem tygrysów sumatrzańskich.
Eksperci z Greenpeace użyli analiz laboratoryjnych, które wskazały że opakowania Barbie pochodzą z indonezyjskich lasów deszczowych. W badaniach wykorzystano wizje lokalne, nanoszenie danych i weryfikację certyfikatów firm i na tej podstawie stwierdzono współpracę Mattel, producenta Barbie oraz innych firm zabawkarskich z Asia Pulp and Paper. Przedsiębiorstwo jest częścią okrytej złą sławą grupy Sinar Mas. Korporacja wielokrotnie była przyłapana na niszczeniu indonezyjskich lasów deszczowych, z których drewno wykorzystuje się między innymi do produkcji opakowań.
– Mattel, który produkuje Barbie, musi zaprzestać pakowania najsławniejszej zabawki świata w zniszczone lasy. Musi przestać kupować opakowania od Asia Pulp and Paper, okrytego złą sławą przedsiębiorstwa, które wielokrotnie wyrąbywało lasy deszczowe Indonezji by produkować jednorazowe opakowania – uważa Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska. – Asia Pulp and Paper traktuje Indonezję instrumentalnie, wyłącznie w kategoriach olbrzymich zasobów naturalnych, które można eksploatować w sposób rabunkowy, bez względu na fakt, że od ich istnienia zależą losy lokalnych społeczności i zagrożonych wyginięciem zwierząt. Mattel i inne firmy zabawkarskie, biorą na siebie szczególną odpowiedzialność za przyszłość naszych dzieci. Dlatego właśnie powinny natychmiast zrezygnować z używania produktów Asia Pulp and Paper i wesprzeć tych indonezyjskich producentów, którzy prowadzą swoją działalność w sposób odpowiedzialny – dodaje Robert Cyglicki.
Indonezja bije światowe rekordy w procesie wylesiania Ziemi. Rządowe statystyki tego kraju pokazują, że każdego roku wycina się ok. miliona hektarów lasów deszczowych.
Pełną dokumentację śledztwa Greenpeace, potwierdzającą udział koncernu Mattel w procederze niszczenia lasów deszczowych można znaleźć tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.01.2025
Lisner wycofuje jaja z chowu klatkowego ze wszystkich swoich produktów
-
16.01.2025
Trwa nabór zgłoszeń do raportu FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2024. Dobre praktyki”
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko