„Autosobriety” – ruszył program szkoleniowy na temat bezpieczeństwa na drodze
Czy zimny prysznic lub mocna kawa wystarczą, aby szybko pozbyć się alkoholu z organizmu po imprezie? Jak alkohol działa na zmysły i postrzeganie otoczenia? Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów po jego spożyciu. Tego i wielu innych przydatnych dla kierowców informacji, można dowiedzieć się dzięki programowi szkoleń dla młodych kierowców „Autosobriety – ruszaj bez promili”.
„Autosobriety” to bezpłatne szkolenie mające na celu zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu, skierowane przede wszystkim do początkujących i przyszłych kierowców, instruktorów szkół jazdy oraz ośrodków szkolenia kierowców. Polska jest pierwszym krajem w UE, który realizuje ten projekt, a jego wdrażaniem zajmuje się CIFAL Płock – pierwszy w Europie afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR.
Ze szkolenia można się dowiedzieć jaki wpływ na organizm ma alkohol, jak wpływa na możliwości prowadzenia pojazdów i jakie ryzyka są z tym związane, z jakimi konsekwencjami prawnymi należy się liczyć prowadząc pojazd po alkoholu, a także jakie są statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu w Polsce i na świecie oraz jak zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.
– Można powiedzieć, że wakacje i okres letni to sto najbardziej niebezpiecznych dni, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach – mówi Kuba Bielak, współzałożyciel i zarządzający Akademią Kuźnia Kierowców, dziennikarz Radia Yanosik. – Szczególnie tragiczne są te powodowane przez nietrzeźwych kierowców, a można im przecież w stu procentach zapobiec. Młodym i niedoświadczonym kierowcom może czasem brakować zdolności obiektywnej oceny sytuacji na drodze, mogą mieć braki w wyszkoleniu czy natrafić na niekorzystne warunki drogowe – to jeszcze można zrozumieć. Ale nie ma powodu ani żadnej wymówki, aby prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Dlatego tak ważna jest edukacja i prewencja. Programy takie jak „Autosobriety” są potrzebne, przypominają, że wszyscy możemy być częścią rozwiązania problemu nietrzeźwych kierowców.
Szkolenie „Autosobriety” jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Składa się z czterech modułów, zakończonych testem. Można je zrealizować bezpośrednio na stronie UNITAR lub platformie e-learningowej EdApp. W ramach szkolenia kursanci mogą też skorzystać ze specjalnych gogli VR, przez które można obejrzeć film odwzorowujący sposób postrzegania osoby będącej pod wpływem alkoholu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się TUTAJ.
Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w naszym kraju wydarzyło się niemal 2,3 tys. wypadków drogowych po alkoholu, w których śmierć poniosło 268 osób. Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że wypadki drogowe z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu stanowią 7 proc. ogółu wypadków. Najwięcej z nich odbywa się w wakacje i w weekendy. Najczęściej powodują je młodzi mężczyźni – od 18 do 24 roku życia.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
28.09.2024
Stracone urodziny
-
28.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
27.09.2024
Filary życiowe młodzieży. Wnioski z badania dla Politechniki Wrocławskiej
-
27.09.2024
25 lat Galerii Rusz