Grupa Atlas opublikowała raport społecznej odpowiedzialności. To pierwszy na krajowym rynku raport polskiego producenta z branży wytwarzania materiałów chemii budowlanej poświęcony odpowiedzialności społecznej. Raport otwarcia Grupy Atlas przygotowany został zgodnie z międzynarodowym standardem raportowania Global Reporting Initiative.
Raport Grupy Atlas jest na poziomie B+ (Poziomy Aplikacji GRI) i został zweryfikowany przez zewnętrzną, niezależną jednostkę – PricewaterhouseCoopers oraz Global Reporting Initiative. W raporcie zaprezentowano podstawowe informacje o wszystkich podmiotach gospodarczych tworzących Grupę Atlas oraz o działaniach CSR podejmowanych przez firmę. W 2012 roku Grupa Atlas przystąpiła do inicjatywy na rzecz odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju Global Compact.
Wszystkie podane w raporcie wskaźniki dotyczą działalności Atlas Sp. z o.o. – spółki dominującej w strukturze grupy. W przypadku jednego z raportowanych wskaźników – wielkości odzyskanych materiałów ze sprzedanych produktów i ich opakowań, oprócz danych dla Atlas Sp. z o.o. podane zostały dane dla wszystkich podmiotów gospodarczych Grupy Atlas działających w Polsce.
Środowiskowy wymiar zrównoważonego rozwoju został określony poprzez podanie ilości wykorzystanych podstawowych surowców do produkcji – i udział materiałów użytych do produkcji a pochodzących z recyklingu, inicjatyw podjętych w celu zmniejszenia pośredniego zużycia energii z uwzględnieniem osiągniętego poziomu redukcji, łącznego poboru wody według źródła, inicjatyw służących zmniejszeniu wpływu produktów na środowisko, wielkości odzyskanych materiałów ze sprzedanych produktów i ich opakowań oraz aspektu zgodności z regulacjami prawnymi.
W zakresie kwestii dotyczących pracy i zatrudniania oraz praw człowieka (dwóch z czterech kategorii zagadnień omawianych w związku ze społecznym wymiarem organizacji według standardu GRI) firma uzyskała w 2012 roku Certyfikat Organizacji Rozwoju i Współpracy Gospodarczej (OECD) dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych. Spośród wskaźników dotyczących zagadnień zatrudniania i godziwej pracy w raporcie podano po jednym wskaźniku z każdego z aspektów ustalonych przez GRI, tj. w aspekcie zatrudnienia, relacji pomiędzy pracownikiem i kierownictwem, bezpieczeństwa i higieny pracy, edukacji i szkoleń oraz różnorodności i równości szans. Poziom Atlas Sp. z o.o. w zakresie respektowania praw człowieka został określony poprzez podanie 7 wskaźników obejmujących aspekty: procedur odnośnie zamówień i inwestycji, przeciwdziałania dyskryminacji, swobody zrzeszania się i prawa do sporów zbiorowych, pracy przymusowej i obowiązkowej, praw ludności rdzennej i zgłoszonych i rozpatrzonych skarg.
Społeczny wymiar każdej organizacji to także odpowiedzialność za produkt wyrażona poprzez odniesienie się do następujących aspektów: bezpieczeństwo i zdrowie klientów, oznakowanie produktów i usług, komunikacja marketingowa oraz poufność informacji klienta. Wpływ Atlas na społeczeństwo został określony poprzez podanie wskaźników z zakresu naruszenia zasad wolnej konkurencji i zgodności z regulacjami.
Obecnie 79% z 250 największych firm świata przedstawia raport CSR, zaś 4% z nich włącza go do całościowego raportowania. Spośród raportujących 77% z 250 największych firm świata używa standardów GRI.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy