Grupa artystów postanowiła zjednoczyć się w jednym celu i pokazać ludziom możliwość reagowania i nawiązania dialogu między sobą i z naturą. Cheng-Long Wetlands International Environmental Art Project to doskonały przykład kooperacji, w której biorą udział Fundacja Edukacyjna Kuan-Shu, rząd okręgu Yunlin w Tajwanie, tamtejszy zarządca terenów leśnych oraz amerykańska kuratorka sztuki – Ingram Allen.
Dlaczego ta wioska? Sprawa wydaje się jasna. Otóż to rejon, który z powodu intensywnej produkcji rolnej, hodowli ryb i przemysłu, które angażowały potężne ilości wód gruntowych pompowanych z warstw wodonośnych, był miejscem poważnych zmian w środowisku naturalnym. Taka sytuacja przyczyniała się do zalania tych terenów do tego stopnia, że znaczna ich część znajduje się poniżej poziomu morza. To pociąga za sobą kolejne następstwa, a mianowicie tajfuny i obfite opady deszczu. Wszystko to powoduje zasolenie gleby i intensywny wzrost poziomu wody, co wyklucza te ziemie z wszelkiego rodzaju upraw. Projekt trwa już cztery lata i w tym roku przyświeca mu jeden cel: On The Table (na stole ) co nie tylko odnosi się do spożywania posiłków, ale przede wszystkim do rozpoczęcia ważnego dialogu.
Wszyscy, zarówno artyści, jak i ludzie tam mieszkający, mają się zastanowić nad kwestiami zrównoważonego sposobu życia i rozwoju gospodarki wodnej. Co więcej, artyści wzięli czynny udział i stworzyli specjalną przestrzeń z wykorzystaniem materiałów dostępnych i naturalnych, a więc biodegradowalnych. Do stworzenia rzeźb i instalacji wykorzystano zatem bambusy, sizale, naturalne tkaniny, muszle i inne materiały na przekład z recyklingu. Zaangażowanych było wielu artystów między innymi z Tajwanu, Niemiec, USA, Holandii, Włoch, którzy stworzyli bardzo ciekawe projekty pełne symboliki nawiązującej do sytuacji środowiska i mieszkańców tego zagrożonego rejonu. Prace wyrastają z przestrzeni i doskonale się z nią komponują, a znalazły się wśród nich „Milkfish” – ryba autorstwa Michael Rofka, do środka której można wejść i jej oczami spojrzeć na świat, „Ryby na każdy rok” Kuo-Chun Chiu – ściśle korespondująca z obchodami Nowego roku w Chinach czy choćby „Water Table Tea House” Michele Brody, która ma być miejscem spotkań miejscowej ludności. Nie sposób wymienić wszystkich i wszystkich opisać. Jedno jest pewne – projekt idzie w dobrym kierunku. Przy początkowym sceptycznym nastawieniu mieszkańców, sytuacja ma się coraz lepiej.
Artyści zaangażowani w projekt uczyli się na przykład tradycyjnego rękodzieła artystów tajwańskich, w tym sztuki cięcia i wyginania bambusa. Projekt miał być wymianą doświadczeń i wzajemnego zrozumienia. Jednym z głównych misji było przekazanie mieszkańcom wiedzy z zakresu troski o najbliższe środowisko naturalne i zrównoważoną działalność gospodarczą.
Kornelia Machura
Nazwa projektu: Cheng-Long Wetlands International Environmental Art Project
Zasięg: rejon Yunlin
Autor: Kuan-Shu Educational Foundation, Yunlin County Government, Taiwan Forestry Bureau, Ingram Allen
Data: 2010-2014
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.08.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
22.05.2024
Co za różnica? Ty
-
22.05.2024
Ikea zmienia narrację
-
11.04.2024
Nie ma jednej drogi z Parkinsonem
-
05.04.2024
Zbadaj się, nie odkładaj!