„Alarm dla klimatu” – w piątek, w samo południe
W piątek, 29 października br. w samo południe, ponad trzy miliony mieszkańców Gdańska, Łodzi, Szczecina i Warszawy usłyszy miejskie syreny alarmowe w ramach akcji społecznej „Alarm dla klimatu” powstałej z inicjatywy portalu Gazeta.pl oraz Koalicji Klimatycznej. Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu.
Akcja „Alarm dla klimatu” to wspólna inicjatywa portalu Gazeta.pl i Koalicji Klimatycznej, zainicjowana przez wspólny apel dr hab. inż. Zbigniewa Karaczuna, współzałożyciela Koalicji Klimatycznej oraz Patryka Strzałkowskiego, redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl. W opublikowanym 23 września br. dokumencie autorzy wyjaśnili konieczność podjęcia natychmiastowego działania: Szczyt w Glasgow nie bez powodu nazywany jest „spotkaniem ostatniej szansy”. Teraz jest moment na to, by decydenci przedłożyli nowe krajowe plany redukcji emisji CO2 do roku 2030, które pozwolą zmniejszyć światowe emisje o 45%. Bez tego cel 1,5 stopnia z Porozumienia Paryskiego będzie nieosiągalny, a katastrofa – nie do uniknięcia.
W akcję „Alarm dla klimatu” zaangażowały się cztery polskie miasta: Gdańsk, Łódź, Szczecin i Warszawa, w których w piątek, 29 października br. o godz. 12:00 zostaną uruchomione miejskie systemy alarmowe. Pomysłodawcy inicjatywy chcą w ten symboliczny sposób wezwać decydentów do podjęcia działań adekwatnych do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny.
Kryzys klimatyczny jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia nas wszystkich – podkreśla dr hab. inż. Zbigniew Karaczun. – Niech syreny alarmowe, wyjące przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, staną się wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz walki o przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Nie mamy już czasu do stracenia.
Alarmowi towarzyszyć będzie szeroko zakrojona kampania informacyjna w kanałach miast uczestniczących w inicjatywie oraz na łamach Gazeta.pl. Działania w ramach „Alarmu dla klimatu” będą widoczne na stronie głównej portalu przez cały pierwszy tydzień szczytu COP26. Redakcja przygotuje dodatkowe materiały związane ze spotkaniem oraz zmianami klimatu, m.in. specjalne wydanie „Zielonego poranka”, w którym eksperci i ekspertki przedstawią aktualną wiedzę na temat zmian klimatycznych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS
-
25.10.2024
Gala Effie Awards Poland 2024
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
18.10.2024
Chandra a depresja — czym się od siebie różnią?