Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) nazywane jest „cichym mordercą”. Choroba jest bezobjawowa i potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby. W Polsce, wg szacunków, 700.000 ludzi jest zakażonych, ale 95% nie jest tego świadomych. Tymczasem do wykrycia choroby wystarczy jeden test krwi.
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną. Wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu C (HCV – Hepatitis C Virus). Wirus rozwija się głównie w komórkach wątroby, powodując stan zapalny oraz uszkodzenie narządu. HCV jest najczęstszą przyczyną przeszczepów wątroby. Wczesne wykrycie wirusa zwiększa szanse wyleczenia choroby.
W Polsce panuje dość powszechne przekonanie, że wirusowe zapalenie wątroby typu C dotyczy tylko wąskiego grona „wybranych” osób i że zakazić się nią mogą tylko nieliczni, podczas gdy jest ono chorobą powszechną. Tylko niewielka część ludzi bada się pod kątem występowania wirusa.
Podczas Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby (19.05.2009 r.) została zainaugurowana kampania informacyjna „WZW C mnie nie dotyczy. A sprawdziłeś?”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na powszechność sytuacji, w których może dojść do zakażenia wirusem HCV.
W ramach kampanii w internecie można obejrzeć animowane filmy, które mają za zadanie uświadomienie widzom, że WZW C może dotyczyć każdego z nich i zwrócić uwagę na fakt, że zarazić wirusem można się w niemal każdej życiowej sytuacji. Do zakażenia może dojść w trakcie pobierania krwi, wizyty u dentysty czy też kosmetyczki oraz u fryzjera.
Obchodom Światowego Dnia Wirusowych Zapaleń Wątroby towarzyszyły bezpłatne badania diagnostycznego w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C i B. Odbyły się one w 6 miastach Polski.
Organizatorem kampanii jest firma farmaceutyczna Roche – producent leku na WZW C. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV Prometeusze, Fundacji „Gwiazda Nadziei” oraz Fundacji „Pod Prąd Żółtej Rzeki”.
Strona akcji: www.wzwc.pl
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy