Jak sprawują się 100-letnie płuca?
Pod koniec lipca w okolicy sopockiego molo pojawili się organizatorzy kampanii Płuca Polski, by dać szansę mieszkańcom i turystom. Z szansy sprawdzenia kondycji swoich płuc skorzystało 160 osób, w tym dwóch 100 letnich mężczyzn, których płuca okazały się od nich… 30 lat młodsze.
28 lipca na Skwerze Kuracyjnym, nieopodal molo w Sopocie, pielęgniarki wykonywały bezpłatne badania pojemności płuc – spirometrię. Badanie to jest pierwszym krokiem w diagnostyce przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Spirometrię wykonało ponad 160 osób. Wśród tej grupy pojawiło się dwóch mężczyzn, którzy ukończyli 100 lat. Po badaniu okazało się, że ich płuca mogą być przykładem dla innych – panowie mieli płuca o ponad 30 lat młodsze niż wiek metrykalny.
Osoby przebywające przy sopockim molo miały także okazję skorzystać z POChP Skanera. To bezpłatne narzędzie internetowe, które pozwala ocenić wstępne ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań przygotowanych przez pulmonologów.
„Dzięki wydarzeniom takim jak w Sopocie, staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa
na temat chorób, które są tzw. „cichymi zabójcami”. Jedną z takich chorób jest POChP. 75% chorych nawet nie wie, że cierpi na to schorzenie, dlatego cieszymy się, że tak dużo osób poddało się badaniom spirometrycznym podczas akcji. Przebadani uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie zdrowia płuc czy ich profilaktyki. Wiele z nich pierwszy raz usłyszało o POChP i dowiedziało się, że mogą należeć do grupy ryzyka zachorowania” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to groźne schorzenie, które zajmuje 4. miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Głównymi czynnikami ryzyka jest dym tytoniowy, odpowiedzialny za 90% przypadków zachorowań. Choroba objawia się dusznościami, nieustającym kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny i uciskiem w klatce piersiowej. Jest nieuleczalna, lecz odpowiednie aktywności mogą pomóc w podniesieniu jakości życia pacjenta.
Mimo zagrożenia, które niesie ze sobą choroba, świadomość społeczeństwa na jej temat jest bardzo niska. Celem kampanii Płuca Polski jest edukowanie oraz poszerzanie świadomości na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu