Bohater niemego, czarno-białego filmu ewidentnie ma problem: jest smutny, zachowuje się nerwowo, otoczenie zwraca mu uwagę, że coś jest nie tak. W końcu przełamuje ciszę.
O tym, że otwarcie na rozmowę jest pierwszym krokiem na drodze do pokonania choroby przekonuje Progetto Itaca, włoskie stowarzyszenie wspierające osoby chorujące psychicznie. Kampania pod hasłem "Talking is the first step towards resolving mental problems" (Rozmowa jest pierwszym krokiem na drodze do pokonania problemów psychicznych) rozpoczęła się we Włoszech 20 października pokazem spotu w Mediolanie. Ma zwrócić uwagę Włochów na trudności, jakie przeżywają w codziennym życiu chorzy psychicznie oraz zachęcić osoby chore do opowiadania otoczeniu o swoich problemach.
Przesłanie filmu w oryginalny sposób wzmacnia jego forma. Twórcy sięgnęli do estetyki kina niemego, między innymi doświadczeń niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Nieruchoma kamera, brak dźwięku i efekty świetlne (w tym wypadku osiągnięte przede wszystkim na etapie postprodukcji) są znakami odwołania się do konwencji kina Fritza Langa czy Davida Warka Griffitha. Włoski akcent odsyła odbiorców również do historii neorealizmu. Piesek towarzyszący bohaterowi spotu bardzo przypomina psa z "Umberto D." Vittorio de Sici z 1952 roku.
Aleksandra Janowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu