Zgniłe tkanki, zanieczyszczona krew
Ojciec pilnujący dzieci na placu zabaw wyjmuje z paczki na tytoń fragmenty gnijących, rozkładających się tkanek. Kleistą maź zawija w bibułkę, a z ust wyjmuje zepsute części własnego organizmu. Zamiast dymu z papierosa kapie gęsta zanieczyszczona krew.
Informacja o tym, czy wewnętrzne organy są zadbane i zdrowe, często przychodzi razem z wiadomością o chorobie. Wtedy jest już za późno, żeby zadbać o swoje narządy. Spot agencji zdrowia publicznego Wielkiej Brytanii (Public Health England), bardzo dosłownie i drastycznie przedstawia wpływ toksyn na tkanki ludzkiego ciała.
Hasła akcji prowadzonej przez angielską agencję zdrowia publicznego mają uświadomić, że to właśnie przez papierosy ludzkie ciało gnije i psuje się od środka. Mieszanka toksyn zawartych w papierosowym dymie, uszkadza tkanki, uruchamiając zmiany porównywalne do procesu gnicia. Bardzo dobitne obrazy zawarte w spocie mają wizualizować niewidoczne z zewnątrz zmiany zachodzące w ciele palacza.
Jednym z elementów akcji jest również plakat, na którym filtr tlącego się papierosa ocieka kleistą bordową mazią. Tak wygląda krew zanieczyszczona toksynami. Grafika opisana jest hasłem: "Every time you smoke your blood gets trick and dirty with toxins" ("Za każdym razem, gdy palisz twoja krew gęstnieje zanieczyszczona toksynami"). Inne plakaty rozpowszechniane w trakcie trwania kampanii ukazują skręcane papierosy pełne rozkładającej się ludzkiej tkanki. Jednym z celów akcji jest między innymi wyjaśnienie mylnych przekonań dotyczących skręcanych własnoręcznie papierosów, uważanych za zdrowsze. Ich spożycie znacznie wzrosło w ostatnim czasie. W rzeczywistości papierosy robione samodzielnie i te produkowane w fabrykach zawierają podobną ilość toksyn.
Mimo, że liczba osób uzależnionych od nikotyny spadła w ostatnich latach, palenie nadal jest jedną z najpoważniejszych przyczyn chorób, którym można by zapobiec. Twórcy kampanii zachęcają, by przyjrzeć się, jakie szkody w ludzkim ciele wyrządza dym nikotynowy. Większość osób nie wyobraża sobie, jak związki toksyczne w rzeczywistości wpływają na ciało. W Anglii dochodzi do ponad 80 tys. zgonów rocznie spowodowanych chorobami wywołanymi paleniem. Istnieją szacunki, według których jeden na dwóch palaczy umrze z powodu chorób spowodowanych nałogiem.
Kiedy w grudniu 2014 Public Health England wystartowała z kampanią, jej twórcom udało się uzyskać bardzo silny przekaz dzięki dosłowności i drastyczności obrazów. Przełom roku potraktowano jako doskonałą okazję do promocji zdrowia. Kampanię przeprowadzono w atmosferze noworocznych postanowień, mając na uwadze fakt, że dwie trzecie osób uzależnionych podjęło decyzję o rzuceniu palenia w 2015 roku. Instytucje służby zdrowia chciały przyczynić się do realizacji postanowień swoich obywateli, dostarczając pełen pakiet informacji o szkodliwym wpływie papierosów. Informacje o kampanii znaleźć można na stronie www. Spoty i plakaty zachęcają również do odwiedzenia portalu o nazwie Smokefree (Wolny od dymu). Można tam uzyskać wsparcie w rzuceniu nałogu.
Sandra Sych
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem