Nie ma co się martwić atakiem rekina
Tropikalne pająki w bananach, kobra na osiedlu czy inne sensacyjne historie rzadko kiedy się przytrafiają, a jednak wzbudzają obawy. Lepiej jednak przejąć się realnym zagrożeniem – przestrzega kampania "HCV jestem świadom", której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa o poważnym problemie zdrowotnym jakim jest zakażenie wirusem HCV odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej,polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.
HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (wzw C). Zakażenie wirusem HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero po wielu latach w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego. W Polsce 80% osób zakażonych HCV o tym nie wie. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV.
Po kilku latach badań epidemiologicznych, prowadzonych w Polsce w ramach projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV", wiadomo, że w Polsce nawet do ok. 200 tys. osób może być zakażonych HCV. To mniej więcej tyle co liczba mieszkańców takich miast jak np. Zielona Góra, Olsztyn czy Kielce. Podczas 17 eventów organizowanych w Polsce (w tym pikniki Lato z Radiem) będą obecne punkty edukacyjne kampanii, w których znajdą się edukatorzy i lekarze.
Wirus HCV znajduje się nie tylko w komórkach wątroby, ale także we krwi i większości płynów ustrojowych osoby zakażonej, takich jak nasienie, wydzielina szyjki macicy czy płyny z jam ciała. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas wykonywania zabiegów medycznych lub pozamedycznych z przerwaniem ciągłości tkanek i z użyciem niejałowego sprzętu medycznego, np. igły, skalpela. Nie można w sposób matematyczny określić ryzyka transmisji wirusa w czasie procedur medycznych i pozamedycznych. Obecnie, w związku ze znaczną poprawą stanu higieny szpitalnej, sporadycznie dochodzi do zakażeń HCV podczas zabiegów leczniczych. Należy jednak pamiętać, że HCV jest wirusem odkrytym stosunkowo niedawno, w 1989 r., a powszechna i rutynowa możliwość diagnostyki tego zakażenia istnieje w Polsce od 1993 r. Zatem wszystkie osoby, które były hospitalizowane przed ponad 20 laty lub też otrzymywały w tym czasie leczenie preparatami krwi, mogły być narażone na zakażenie HCV i powinny być zbadane w tym kierunku – mówi dr. hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Strategia komunikacji, kreacja kampanii, w tym spot tv, spot radiowy, printy i projekt strony (www.jestemswiadom.org) zostały przygotowane przez TELESCOPE. Spot w reżyserii Piotra Onopy wyprodukowała PapayaFilms. Za zakup mediów odpowiada MasterMind Media.
Kampania skierowana jest m.in. do osób wykonujących zawody pozamedyczne (pracowników salonów kosmetycznych, tatuażu oraz studiów fryzjerskich), przy których dochodzi do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych, a tym samym możliwości przeniesienia HCV i innych zakażeń krwiopochodnych. Na stronie www.hcv.pzh.gov.pl w zakładce Platforma e-learningowa można odbyć szkolenie pogłębiające wiedzę i rozwiązać test. Po zdobyciu wymaganej liczby punktów wydawany jest certyfikat. W ramach projektu realizowane są także bezpłatne działania edukacyjne skierowane do środowisk kluczowych z punktu widzenia walki z zakażeniami wirusem HCV, tj. do pracowników zawodów medycznych, w tym lekarzy oraz pielęgniarek, lekarzy ginekologów, hepatologów, położnych oraz lekarzy stomatologów.
Powyższe działania podejmowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV" współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu