Dziennikarka Beata Sadowska i Mistrz Europy w bikejoringu Marek Długołęcki zaangażowali się w drugą edycję ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pt. "Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!", której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą kleszcze ze szczególnym uwzględnieniem Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM) oraz zachęcenie do szczepienia w celu zapobiegania zakażenia wirusowi. Kampanię organizuje Fundacja Aby Żyć. Kolejna edycja rozpoczęła się 22 marca i potrwa do końca czerwca br.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów lub nawet zgonu u 1-4% przypadków. W 2013 roku w Polsce zarejestrowano 225 zachorowań, podczas gdy w latach 1990-1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie. Jak wyjaśniają organizatorzy, wzrost zachorowalności na Kleszczowe Zapalenie Mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest przyczyną większej przeżywalności kleszczy.
W II odsłonie kampanii rozszerzona została grupa docelowa. Są to głównie osoby dorosłe (choć dzieci powyżej 1. roku życia też mogą być szczepione), które są aktywne sportowo bądź podróżniczo i spędzają dużo czasu w plenerze – tam gdzie krzewy i trawy, a zatem w miejscach występowania kleszczy.
Organizator planuje działania w internecie (prowadzenie strony internetowej szczepkleszcz.pl dedykowanej kampanii i zawierającej kompendium wiedzy na temat kleszczy i szczepień zabezpieczających przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), profilu na portalu społecznościowym Facebook oraz kanału YouTube, na którym w chwili obecnej można obejrzeć sondy społeczne z udziałem dorosłych i dzieci z jednego z warszawskich przedszkoli sprawdzające ich wiedzę na temat kleszczy oraz KZM oraz w prasie codziennej (informacyjne layouty oraz advertoriale) i magazynach (wydania ogólnopolskie i lokalne). W kwietniu br. miała miejsce kampania outdoorowa citylight na wiatach przystankowych w Warszawie. W ramach kampanii oprócz działań o charakterze edukacyjnym przewidziane są również działania z obszaru lifestyle, które będą miały na celu zainteresowanie kampanią możliwie jak najszerszego grona odbiorców (również osób młodych). Inicjatorzy nawiązali współpracę z organizatorami maratonów biegowych oraz wyścigów kolarskich, aby informacja o kampanii mogła dotrzeć do osób aktywnych sportowo w plenerze, które są w sposób szczególny narażone na zarażenie wirusem KZM. Ponadto organizatorzy chcą zaprosić do współpracy Parki Krajobrazowe i parki miejskie.
Fundacja Aby żyć została powołana w celu propagowania w Polsce profilaktyki zagrożeń chorobami zakaźnymi układu nerwowego, skupia się na profilaktyce chorób wywołanych przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz meningokoki i pneumokoki.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu