Kolorowe kreacje, zgrabne modelki na wybiegu, blask fleszy. To widok, do którego przywykli wszyscy odwiedzający pokazy mody. W ramach ostatniego Mozambic Fashion Street odbył się jednak zupełnie inny pokaz mody, który zdecydowanie różnił się od ustalonych schematów. Modelki nie miały na sobie ekstrawaganckich ubrań, lecz siniaki i ślady po uderzeniach. Takie "kreacje" nie wyszły spod ręki znanych projektantów, lecz prześladowców, którzy poniewierają i krzywdzą najbliższe osoby.
Pojawienie się na wybiegu modelek z wyraźnymi oznakami fizycznej przemocy było swoistym manifestem: przeciwko przemocy domowej względem kobiet, która wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym w Mozambiku. Na tyle poważnym, że mozambijska organizacja N’weti i agencja reklamowa DDB postanowiły wykorzystać zainteresowanie modową imprezą i stworzyć projekt, który unaoczniłby problem. Dzięki takiemu posunięciu agencji DDB udało się zaznaczyć, że przemoc na tle płciowym jest wciąż obecna, mimo że często się o niej nie słyszy. Celem akcji było zwrócenie uwagi na kobiety, które jako ofiary agresji ze strony najbliższych, często pozostają niezauważone. Zastraszane, sponiewierane i bite nie chcą mówić publicznie o własnym poniżeniu ze względu na poczucie wstydu i brak odwagi. Zachęcanie ofiar przemocy domowej do zgłoszenia problemu pod specjalny numer telefonu – widoczny na jednej z tabliczek niesionych podczas pokazu przez modelkę – jest formą wsparcia i pomocy, jaką organizacja oferuje potrzebującym. Zaprezentowanie oszpeconych twarzy i ciał modelek ma pokazać dręczonym kobietom, że nie są samotne, to również sygnał, że mogą znaleźć zrozumienie u innych. Pewne kontrowersje i wątpliwości może wywoływać jednak fakt, że bite i poniżane kobiety nie będą utożsamiały się z modelkami.
Bezsprzecznie świat mody pozostaje tym, który od lat dyktuje, jakie trendy obowiązywać będą w kolejnych sezonach. Pozostaje więc nadzieja, że starania mozambijskiej organizacji, a także kolejne akcje mające na celu nagłaśnianie problemu w środkach masowego przekazu będą miały realny wpływ na eliminowanie problemu przemocy domowej i wprowadzenie mody na poszanowanie praw człowieka.
Anna Lis
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem