Co piąta osoba jest chora psychicznie
Wszędzie wokół są ludzie chorujący psychicznie – w gwarnym mieście, na ruchliwej ulicy, w pracy lub w domu – zmienia się tylko skala zjawiska. Koncepcja kampanii opiera się na danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która szacuje, że 1 osoba na 5 zmaga się z chorobą psychiczną. Na początku materiału widać ten problem w skali makro – w wielkiej aglomeracji miejskiej dane WHO oznaczają, że 500 tys. osób na 2,5 mln ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Wraz z trwaniem spotu kamera operuje na coraz większym zbliżeniu i jednocześnie akcja przenosi się do coraz mniejszych społeczności – począwszy od mieszkańców jednej ulicy, a kończąc na domownikach. Nie zmienia się tylko jedno – proporcja osób z tych wspólnot, które statystycznie mogą zmagać się z problemami psychicznymi.
Ostatnia prezentowana perspektywa – obraz rodziny zgromadzonej przy wspólnym stole – ma na celu wzbudzenie wśród odbiorców bardziej osobistego stosunku do problemu. Jak głosi hasło kampanii "1 in 5 have mental health problems. It could be someone close to you" ("Jedna osoba na pięć doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. To może być ktoś z Twoich bliskich").
Celem reklamy jest nie tylko zwiększenie świadomości społecznej, ale także zachęcenie odbiorców do poparcia pierwszej na Filipinach ustawy o zdrowiu psychicznym. Promocja spotu w internecie powiązana jest z akcją zbierania podpisów pod petycją o uchwalenie tego aktu prawnego; organizatorzy korzystają z serwisu change.org, na którym zebrali już głosy ponad 5 tys. internautów.
Przyjęcie pierwszej ustawy dotyczącej zdrowia psychicznego jest niezmiernie ważne dla mieszkańców Filipin. Sytuacja osób chorych psychicznie w tym kraju jest bardzo trudna – szacuje się, że na 200 tys. mieszkańców przypada 1 psychiatra; dla porównania w Polsce dane mówią o 6 specjalistach, a średnia europejska to 12 psychiatrów na 200 tys. mieszkańców. Filipińskie Towarzystwo Psychiatryczne chce za pomocą nowych uregulowań prawnych ustanowić ochronę osób chorych, a także wdrożyć programy, które pozwolą na prewencję i leczenie chorób psychicznych.
Na koniec trzeba zauważyć, że forma kampanii jest dosyć zachowawcza, niektórzy mogliby powiedzieć nawet – nieco nudna. Należy jednak pamiętać o tym, że anglojęzyczny spot jest także kierowany do społeczeństwa filipińskiego – angielski jest bowiem drugim językiem urzędowym w tym kraju. W lokalnej społeczności Filipin tabu choroby psychicznej jest jeszcze bardzo silne, więc bardziej dosadne środki wyrazu mogłyby wzbudzić sporą nieufność.
Paulina Giersz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu