Krwiożercze maski potrzebują ofiar
Dwie upiorne maski złowieszczo szczerzą swe kły. Z paszcz czerwonych i czarnych potworów sterczą wielkie zęby zrobione z papierosów. Na ścianie zaś został wyryty napis: "You don’t need them, they need you" ("Ty ich nie potrzebujesz, to one potrzebują Ciebie"). Ucharakteryzowane paczki papierosów przypominają wampiry, które pragną tylko jednego – wyssać z człowieka życiodajną krew.
Tekst na obu printach ostrzega: Połączony zysk finansowy sześciu największych firm tytoniowych za 2010 rok wyniósł 35 miliardów dolarów. Odpowiada to łącznym zyskom Coca-Cola, Microsoft i McDonald’s dla tego samego roku. Koncerny tytoniowe produkują tak dużo papierosów, że na każdą osobę żyjącą na naszej planecie przypada ich rocznie 1000. Właśnie dlatego przemysł tytoniowy potrzebuje każdego mężczyzny, kobiety i dziecka na Ziemi.
Kampania "Mask" („Maska”) została zrealizowana przez bułgarską agencję The Smarts na zlecenie organizacji non-profit Bulgaria without smoke, która popiera wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych oraz restauracjach, barach, kasynach i miejscach pracy.
Bułgaria jest drugim po Grecji krajem UE pod względem liczby palaczy. Według oficjalnych statystyk w Bułgarii pali 52,4 proc. mężczyzn oraz 38,1 proc. kobiet. Na całym świecie jest aż 1 miliard palaczy, z czego 6 milionów umiera każdego roku. Z punktu widzenia przemysłu tytoniowego trzeba ich zastępować, żeby utrzymać zyski na odpowiednim poziomie. Koncerny promują się więc na potęgę, przedstawiając papieros jako przedmiot kultowy i pożądany przez niemal wszystkie grupy wiekowe. Akcja Bulgaria without smoke ma na celu zniechęcić potencjalnych amatorów tytoniu oraz zmniejszyć liczbę obecnych palaczy.
Agnieszka Grzechowiak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu