Test z plamy krwi
Krwawy kleks na bandażu przypomina dziecinną zabawę farbami, w rzeczywistości jednak chodzi o coś całkiem innego. W wojnach biorą udział także dzieci – przypominają odbiorcom autorzy kampanii nazwanej „Rorschach“, od nazwiska szwajcarskiego psychoanalityka, Hermanna Rorschacha, który stworzył kontrowersyjną* metodę testu projekcyjnego, zwanego też testem plam atramentowych i testem Rorschacha. Na podstawie takiego testu wnioskuje się o nieświadomych treściach psychicznych, cechach osobowości i zaburzeniach psychicznych.
Kontrast między kształtem krwawego kleksa, bandażem i plastrem, na którym jest odbity robi wrażenie. W ten prosty, graficzny sposób twórcy kampanii chcą zwrócić uwagę odbiorców na dzieci, które zetknęły sie z wojną. Freedom to Thrive jest organizacją non profit, która dostarcza im wsparcia psychologicznego, społecznego i medycznego, prowadząc "psychologiczną rehabilitację dla dzieci dotkniętych wojną". W psychologicznej terapii dzieci abstrakcyjne kleksy stanowią często pretekst do rozmowy o dziecinnych traumach, fantazjach, lękach. Ich interpretacja pozwala dorosłym zajrzeć w głąb dziecinnej psychiki i uwolnić z niej emocje i wrażenia, których dzieci nie potrafią samodzielnie wyrazić słowami.
W tej chwili organizacja pracuje przede wszystkim w rejonie Afryki Środkowej, z dziećmi, które zetknęły się z organizacją LRA (Lord’s Resistance Army) Josepha Kony’ego.
Celem kampanii jest nagłośnienie działalności Fundacji oraz zbiórka pieniędzy na kolejne projekty, m.in. edukację pracowników ośrodków dla uchodźców w Środkowej Afryce.
Paulina Wajszczak
* W Polsce ponad stu naukowców, psychologów-praktyków i studentów od końca lutego br. prowadzi akcję „Psychologia to nauka nie czary – uwolnić motyle Rorschacha” protestującą przeciwko stosowaniu "szkodliwych testów przez psychologów sądowych i klinicznych". Akcja dotyczy przede wszystkim testu Rorschacha i w szczególności stosowania go w sądownictwie. Osobie badanej tym testem pokazywane są atramentowe plamy, po czym badany mówi o swoich skojarzeniach. Następnie psycholog stawia diagnozę dotyczącą stanu psychicznego pacjenta i jego cech osobowości
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem