Połowa ludności Szwajcarii cierpi na zaburzenia psychiczne wymagające kuracji, a 20% społeczeństwa miasta Zug wykazuje objawy psychicznego niezrównoważenia.
Badania wskazują, że Szwajcarzy dobrze wiedzą jak dbać o zdrowie fizyczne i kondycję, np. przez prawidłowe odżywianie albo codzienny ruch, wiadomo też powszechnie, że wpływ na zdrowie mają środowisko i warunki pracy. Natomiast zdrowie psychiczne nie jest tak powszechnie znanym tematem, choć każdy respondent ma swoją receptę na kryzys i twierdzi, że umie się lepiej lub gorzej obejść z codziennym stresem.
Urząd zdrowia kantonu Zug zainicjował 5-letni program na rzecz poprawy zdrowia psychicznego swoich mieszkańców. Choroby psychiczne są coraz silniejszym obciążeniem dla społeczeństwa. Z szacunków finansowych wynika, że leczenie chorób i zaburzeń psychicznych kosztują Szwajcarów rocznie od ok. 25mld Franków. Około połowa mieszkańców i mieszkanek Szwajcarii choruje na jakieś psychiczne zaburzenia wymagające kuracji. Według ostatniej ankiety 1/5 społeczeństwa miasta Zug wykazuje objawy psychicznego niezrównoważenia.
Zielone jaskrawe plakaty z dziesięcioma wskazówkami jak poprawić swoje zdrowie psychiczne oraz z zachętą do odwiedzenia strony internetowej programu można było zobaczyć na autobusach, przystankach i w restauracjach. "Jakie są sygnały alarmowe duszy? Jak znaleźć równowagę między pracą a rodziną? Gdzie znajdę radę i pomoc? www.psychische-gesundheit-zug.ch"
Te wskazanie to: zająć się sobą, rozmawiać o sobie, spędzać aktywnie czas, uczyć się nowych rzeczy, utrzymywać kontakt z przyjaciółmi, zrobić coś twórczego, brać udział w życiu publicznym, umieć prosić o pomoc, relaksować się, nie poddawać się.
K. Figurska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu