Spokój siedzącego na kanapie i zajadającego orzeszki ziemne bohatera spotu przerywa pojawienie się obcych mężczyzn, śpiewających nietypową piosenkę o… badaniu orzechów. Tekst nabiera sensu wraz z pojawiającymi się dymkami, które bezpośrednio informują, że nie chodzi o ową przekąskę.
Kampania zrealizowana przez agencję Environics zrealizowana na zlecenie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem ma na celu rozpropagowanie regularnego samobadania wśród mężczyzn w celu wczesnego wykrywania raka jąder. Spot wykorzystuje grę słów opartą na połączeniu wyrazu etiquette (etykieta) z potocznym określeniem jąder – nuts (orzechy), w efekcie czego powstało „nutiquette” („orzechotykieta” lub „orzecho-etykieta”).
Mężczyzna z gitarą wraz z pozostałą trójką pełniącą rolę chóru wyśpiewują w prosty i przystępny sposób zasady samobadania jąder. Spot, poruszający kwestie intymne i w pewien sposób krępujące samych zainteresowanych, przedstawia poważny temat w sposób humorystyczny i lekki. Samo hasło: "Have a good nutiquette and check your balls regularly" ("Stosuj się do zasad orzecho-etykiety i badaj swoje jądra regularnie") stosuje inne potoczne określenie na jądra, czyli „balls”.
Kampania z założenia miała być żartobliwą, a przez to zapadającą w pamięć, formą uświadamiania. Prosta melodia oraz nieco nawet infantylny tekst w wykonaniu młodych mężczyzn wraz z informacjami w chmurkach krok po kroku instruują jak i gdzie się badać w poszukiwaniu guzków czy obrzęków, które wskazywałyby na początki raka jąder.
Czas powstania spotu również nie jest przypadkowy. Kanadyjskie Stowarzyszenie Walki z Rakiem obchodziło wrzesień jako miesiąc świadomości zdrowotnej na temat raka u mężczyzn oraz rozpoczęło ogólnokrajową kampanię, która ma nauczać obywateli, jak najwcześniej rozpoznać nowotwór jąder. Jest on najczęstszą postacią raka wśród mężczyzn w wieku od 15 do 29 lat, jednakże wcześnie wykryty należy do najbardziej uleczalnych.
Co ważne, spot odsyła do oficjalnej strony Kanadyjskiego Stowarzyszenie Walki z Rakiem, gdzie zainteresowani znajdą wszelkie niezbędne informacje.
Martyna Kasprzak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu