„Żyję na dworcu autobusowym w Niệm Nghĩa od trzech lat. Biorę każdą pracę, więc nikt mnie nie wyrzuca. Potrzebuję pieniędzy na narkotyki, bo ból jest zbyt silny”. Nguyễn Văn Bi, lat 19, prowincja Hải Phòng na północy Wietnamu.
Wietnamski fotograf Phạm Hoài Thanh dokumentował codzienne życie 50 osób, które zmagały się z narkotykami i wygrały lub nadal żyją w uzależnieniu. Jego prace pokazano na wystawie zorganizowanej pod tym samym tytułem w Ho Chi Minh City, z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS (01.12.2011). Wystawa odbyła się w kulturalnym i historycznym sercu miasta, na placu Lam Sơn, tuż przed budynkiem Opery. Za przygotowanie wystawy odpowiedzialne było m.in. the Center for Supporting Community Development Initiatives, które współpracuje z The International HIV/AIDS Alliance, organizacją zajmującą się walką z HIV w ponad 40 krajach rozwijających się.
Zdjęcia Phạm Hoài Thanh’a, uzupełnione cytatami rozmów z ich bohaterami, wykorzystano jako kreacje do kampanii „Face to Face with drugs” ("Twarzą w twarz z narkotykami"). Artysta pokazuje różne etapy życia uzależnionego człowieka – od początków uzależnienia, poprzez walkę z nim aż do prób reintegracji ze społeczeństwem.
Narkotyky i wirus HIV to delikatne tematy w wietnamskim dialogu społecznym. Dlatego w kreacjach kampanii „Face to face with drugs” dość powściągliwie potraktowano dramat uzależnienia. Konflikty z policją, czy życie na dworcu to najbardziej drastyczne z fotografowanych scen. Wilu Wietnamczyków mało wie zarówno o narkotykach, jak i o wirusie HIV, a osoby zakażone skazane są na społeczny ostracyzm. Prosty reportaż to może najlepszy sposób na dotarcie z podstawową wiedzą na te „niepopularne” tematy.
Dzięki pomocy finansowej The United States Agency for International Development / Vietnam (USAID) wystawę „Face to face with drugs” pokazano również w obecnej stolicy Wietnamu – Hanoi, w portowym mieście Hải Phòng, znanym z częstych akcji przerzutu narkotyków oraz w Republice Korei Południowej.
Działania rządu wietnamskiego, nakierowane na wszechstronną profilaktykę HIV, opiekę oraz leczenie zakażonych wspierane są z budżetu ogłoszonego przez G. W. Busha w 2003 roku, „The U.S. President’s Emergency Plan for AIDS Relief” (Awaryjnego Planu Prezydenta USA na rzecz Rekompensaty AIDS, PEPFAR).
Od 2005 roku, PEPFAR przekazał ponad 400 milionów dolarów na opiekę i leczenie osób uzależnionych w Wietnamie.
M. Kotowska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu