Optymistycznie i futurystycznie o raku, który jest tak błahą dolegliwością jak np. katar. W październiku ubiegłego roku organizacja Association pour la Recherche sur le Cancer (Stowarzyszenie na rzecz Badań nad Rakiem) wyemitowała dwa spoty reklamowe w ramach kampanii: „Le Cancer, c’est la recherche qui l’aura” (Badania dopadną raka).
Celem kampanii było zmobilizowanie społeczeństwa do wsparcia finansowego organizacji, dzięki czemu mogłaby ona prowadzić dalsze badania nad wynalezieniem lekarstwa na raka. Mottem organizacji są słowa Goethego, że "pesymista skazuje się na to, aby zostać obserwatorem". Z kampanii bije skrajny optymizm. Organizacja jest pewna, że pokonanie raka jest kwestią czasu, jednak jedynym środkiem, aby to osiągnąć, jest prowadzenie badań.
Filmy rozpoczyna napis „Et si un jour…” (I gdyby tak pewnego dnia…). W jednym pacjentka dowiaduje się od lekarza, że nic poważnego jej nie dolega („Nie, nie. Proszę się nie martwić, to tylko rak”), kobieta wzdycha z ulgą, a lekarz wypisuje receptę.
Lektor mówi: „Ce serait formidable d’en arriver là. Aujourd’hui on guérrit 80% de cancers du sein. Alors, avec vous, pourquoi pas un jour 100% de cancers? ARC, le cancer, c‘est la recherche qui l’aura.”. (Byłoby wspaniale dotrzeć do takiego etapu. Dzisiaj leczymy 80% przypadków zachorowań na raka piersi. Dlaczego, przy waszej pomocy, nie mielibyśmy leczyć 100%? Badania dopadną raka).
Na drugim spocie pracownik biura pyta o niejakiego Françisa i dowiaduje się, że nie ma go, bo ma raka. Spot znów utrzymany jest w pogodnej konwencji, a rak – zbagatelizowany, nie stanowi żadnego problemu. „Ce serait formidable d’en arriver là. La recherche à déjà neutraliser la variole et la polio, alors, avec vous, pourquoi pas le cancer? ARC, le cancer, c’est la recherche qui l’aura.” (Byłoby wspaniale dotrzeć do takiego etapu. Badania poradziły już sobie z ospą i polio, więc, dlaczego, przy waszej pomocy, nie miałyby wygrać z rakiem? Badania dopadną raka).
W reklamach zagrała aktorka Dominique Blanc.
M. Kryńska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu