Jest fatalnie – nawał obowiązków, brak snu, konieczność częstego chodzenia do toalety, trudności w komunikacji z żoną, dziwny ból w klatce piersiowej… Na zdawkowe „Co słychać?” pytający otrzymuje litanię kłopotów kolegi z pracy.
Duńskie Videncenter for Arbejdsmiljø (Centrum Informacji ds. Warunków Pracy) w swojej kampanii „From stress to wellbeing" („Od stresu do dobrego samopoczucia”) zachęca do zwierzania się innym ze swoich problemów: "Speaking out is the first step out of stress" („Wygadanie się jest pierwszym krokiem do pokonania stresu”).
Centralnym elementem kampanii jest strona internetowa www.frastresstiltrivsel.dk, na której można znaleźć przydatne informacje m.in. o źródłach stresu i sposobach jego zapobiegania, przykłady dobrych praktyk realizowanych w miejscach pracy oraz interaktywną grę pozwalającą określić swoje osobiste kompetencje w zakresie radzenia sobie ze stresem.
Videncenter for Arbejdsmiljø w swojej kampanii postanowiło skupić się na stresie dotykającym pracowników sektora publicznego i to do nich w pierwszej kolejności adresowana jest kampania. Sektor publiczny w Danii jest dość rozbudowany i łącznie liczy ok. 800 tys. pracowników. Długofalowy i zakrojony na szeroką skalę projekt powstał w celu upowszechnienia rzetelnej wiedzy na temat stresu, dostarczenia pracownikom praktycznych wskazówek w zakresie radzenia sobie z nadmiernymi przeciążeniami, a także zainspirowania ich do tworzenia przyjaznego środowiska pracy.
W ramach kampanii zorganizowano także cykl konferencji, których przedmiotem był właśnie stres w pracy. Dużym sukcesem okazały się bezpłatne szkolenia dla pracowników, na których rozmawiano o stresie, potrzebie satysfakcji zawodowej oraz o mobbingu. W zakładach pracy i na ulicach rozdawano pomarańczowe antystresowe piłeczki z logo Centrum i adresem internetowym kampanii. Piłeczki przeznaczone są do ściskana w dłoni, co pomaga w radzić sobie z pojawiającym się napięciem i złością.
Kampania spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, odnosząc spory sukces. Zetknął się z nią co drugi pracownik sektora publicznego. Badania ewaluacyjne, wykazały, że jak dotąd 8% pracowników zmieniło swoje zachowania w miejscu pracy pod wpływem kampanii.
M. Waręska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu