Znak zapytania może okazać się najbardziej wymowną i najlepszą z możliwych odpowiedzi na zadane pytanie. Wystarczy tylko spojrzeć z odpowiedniej strony. Tak jak w zrealizowanej w Indiach w lutym ubiegłego roku kampanii "The Big Question" (Wielkie pytanie), w której odwrócony pytajnik stał się synonimem niepełnosprawności, spowodowanej chorobą Heinego-Medina.
Skierowany do rodziców przekaz był odpowiedzią na zbyt małą świadomość konsekwencji, jaką niesie ze sobą ta wywoływana przez wirus polio choroba, dotykająca głównie dzieci poniżej trzeciego roku życia. W ramach kampanii na placach zabaw, w szpitalach, żłobkach i przedszkolach, czyli w miejscach najczęściej odwiedzanych przez rodziców z dziećmi bądź samych rodziców rozdawane były oszczędne w grafice ulotki, zaprojektowane przez agencję Joshbro Communications z Bombaju. Duży znak zapytania opatrzono skłaniającym do refleksji hasłem "How will your child’s life be without a polio dose?" (Jak będzie wyglądało życie Twojego dziecka bez szczepionki przeciw polio?)
Po odwróceniu arkusza widoczna była odpowiedź: "Something like this" (Mniej więcej tak), a obrócony i umieszczony do góry nogami pytajnik stawał się podobny do wizerunku siedzącego na wózku inwalidzkim niepełnosprawnego.
Nadawcą kampanii była jedna z bombajskich organizacji non-profit – CCBT (Citizens Council for a Better Tomorrow), założona w 1992 roku. Pierwotnym celem jej założycieli była budowa pokoju i integracji w społeczeństwie indyjskim dla „lepszego jutra”, poprzez realizowane w jej ramach programy. Obecnie, organizacja zajmuje się kilkoma projektami na poziomie ogólnokrajowym i lokalnym, między innymi z zakresu polityki rodzinnej. Wprowadzanie w życie wpisanych w misję priorytetów opiera się nie tylko na inicjowaniu kampanii społecznych – CCBT organizuje koncerty charytatywne czy festiwale, angażując liczną grupę wolontariuszy.
Pomimo tego, że w 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła sukces w walce z polio w Europie i Azji, w Indiach wciąż istnieją siedliska tej atakującej układ nerwowy choroby zakaźnej. W świetle danych WHO, przytaczanych na oficjalnej stronie indyjskich władz, tylko w 2006 roku odnotowano aż 660 potwierdzonych przypadków zakażenia.
E. Janota
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu