Wyzwanie – rok wstrzemięźliwości seksualnej. Film prezentuje metody, które miałyby to ułatwić. Proponuje między innymi kurs garncarstwa, jogę, stolarkę, robótki ręczne, sprzątanie, strzelanie korkami od szampana i branie udziału w inscenizacjach wojny secesyjnej. Wszystkie zaproponowane czynności z dużym poczuciem humoru jednoznacznie nawiązują do seksu, co sugeruje, że takie wyrzeczenie byłoby absurdalnym i dla wielu osób niewykonalnym warunkiem. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) taki właśnie wymóg powinny spełniać homoseksualni mężczyźni, jeśli chcącą zostać dawcami krwi. Od lat 80-tych w USA geje i osoby biseksualne były w ogóle pozbawione tej możliwości, co tłumaczono zwiększonycm ryzykiem występowania u nich zakażenia wirusem HIV. Ostatnio Agencja złagodziła swoje stanowisko i umożliwiła mężczyznom homoseksualnym oddawanie krwi, pod warunkiem, że nie będą uprawiać seksu przez rok. Zastrzeżenie jest formą dyskryminacji, ponieważ nie bierze pod uwagę ryzyka związanego z częstą zmianą partnerów, ale z góry dyskwalifikuje osoby homoseksualne bez względu na to, czy mają stałych partnerów i czy uprawiają bezpieczny seks. Zagrożenie może stanowić brak zabezpieczenia, co dotyczy również osób heteroseksualnych, które jednak według rządowej agencji amerykańskiego Departamentu Zdrowia nie muszą zachowywać wstrzemięźliwości, by oddać krew.
Jako alternatywę dla podjęcia wyzwania 365 dni w celibacie prowadzący podaje możliwość podpisania petycji i spopularyzowania całej kampanii "Celibacy challenge" ("Wyzwanie: celibat") prowadzonej przez organizację Gay & Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) oraz Gay Men’s Health Crisis (GMHC). Twórcy reklamy chcą zmobilizować społeczeństwo do zniesienia dyskryminacji i umożliwienia osobom homoseksualnym krwiodawstwo na równych zasadach. Dawcy powinni być selekcjonowani w oparciu o prawdopodobne ryzyko a nie orientację seksualną. Petycję można podpisać na stronie celibacychallenge.com. Reklama zachęca do wsparcia akcji, "so no matter who you are you can save lives" ("żebyś mógł ratować innym życie kimkolwiek jesteś"). Cała kampania ma w sobie dużo humoru. Logiem akcji są majtki z nadrukiem kłódki. Na stronie kampanii zamieszczono też kilka dowcipnych postów, które można udostępnić dzieląc się w mediach społecznościowych porażką w wyzwaniu rocznego celibatu. Są to między innymi: "I didn’t even last through the FDA announcement" ("Nie wytrwałem nawet przez trwanie ogłoszenia FDA"), "I heard my parents fail last night" ("Ostatniej nocy słyszałem jak nie udało się moim rodzicom"), "Yes, we can’t" ("Tak, nie potrafimy").
Jak wyjaśniają organizatorzy, by oddać krew, osoby homoseksualne musiałyby zdecydować się na duże wyrzeczenie. Realnie więc nowa zasada wcale nie ułatwia im oddawania krwi. Sugerowany rok abstynencji jest upokarzający. Takie obostrzenie dyskwalifikuje dużą grupę ludzi. Zniesienie utrudnień dla mężczyzn homoseksualnych w Stanach Zjednoczonych mogłoby zaowocować ponad 4 milionami nowych dawców, spełniających potrzebne warunki. Każde pół litra krwi może uratować aż trzy osoby, więc gdyby umożliwiono gejom i biseksualistom oddawanie krwi na takich samych zasadach jak mężczyznom heteroseksualnym, można by uratować ponad 12 milionów żyć więcej.
Sandra Sych
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu