VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych odbędzie się w dniach 8 – 15 września 2014 r. w Warszawie. W dwudniowej konferencji udział weźmie ponad 1 tys. osób reprezentujących inicjatywy społeczne. Wydarzenia Tygodnia Obywatelskiego i Pikniku Inicjatyw Obywatelskich zgromadzą w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób.
OFIP odbywa się co trzy lata począwszy od 1996 roku. Od 2014 roku jego organizatorem jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Wiodącym wydarzeniem VII OFIP-u jest Forum (14-15 września 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim). Towarzyszą mu wydarzenia Tygodnia Obywatelskiego (8-13 września 2014 r.) na terenie całego miasta oraz Piknik Inicjatyw Obywatelskich (14 września 2014 r.) na Krakowskim Przedmieściu.
Forum jest okazją do przyjrzenia się rozwojowi aktywności obywatelskiej w Polsce w ostatnich 25 latach. Pierwszego dnia uczestnicy rozmawiać o dokonaniach organizacji w tym okresie i podsumują Regionalne Fora Inicjatyw Pozarządowych (RFIP), które odbyły się w każdym województwie w maju i czerwcu br. Wspólnie będą pracować nad „Strategią rozwoju sektora obywatelskiego”, której podstawy opracowały organizacje podczas RFIP – projektem dokumentu określającym kierunki działania organizacji pozarządowych w Polsce. Sesja plenarna będzie tłumaczona na język migowy i język angielski.
Drugi dzień należy do NGO z całej Polski, które zapraszają na ponad 30 sesji równoległych, a podczas nich na dyskusje i warsztaty poświęcone m.in. finansowaniu organizacji, nowym technologiom, partycypacji obywatelskiej, współpracy samorządów z III sektorem.
Imprezy Tygodnia Obywatelskiego i Pikniku Inicjatyw Obywatelskich są przeznaczone dla mieszkańców Warszawy i przez udział w pokazach, grach i spotkaniach przygotowanych przez organizacje i grupy nieformalne zachęcają do angażowania się w różne inicjatywy.
W ramach Tygodnia Obywatelskiego w całym mieście odbędzie się ponad 60 imprez, w tym spacery edukacyjne, imprezy podwórkowe integrujące mieszkańców, sąsiedzkie grillowanie, zajęcia dla seniorów, zajęcia teatralne dla dzieci, warsztaty kulinarne, poświęcone skutecznej komunikacji, redukcji stresu, plenery malarskie, mecze i zabawy ruchowe. Pełen program znajduje się tutaj: http://ofip.eu/program/tydzien/.
Podczas Pikniku Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu w godzinach 11.00 – 17.00 na każdym z 90 stoisk będzie można poznać osoby zaangażowane w działania społeczne i wziąć udział w różnorodnych zajęciach. Na scenie i w przestrzeni wspólnej Pikniku na Skwerze ks. Twardowskiego i przed kościołem Wizytek będą odbywały się koncerty i pokazy kampanii społecznych. Będzie można uczestniczyć też w grach miejskich, familiadzie wiedzy o trzecim sektorze, warsztatach beatboxu, graffiti, gry na bębnach, warsztatach antydyskryminacyjnych i innych.
Program wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie www.ofip.eu.
zobacz także
-
07.06.2026Wydarzenia
Tak wyglądało pierwsze Forum Karmimy Psiaki – Razem dla dobra zwierząt
-
01.06.2026Wydarzenia
Nagrodzone projekty z obszaru Społeczności Lokalnej
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
27.05.2026Wydarzenia
XII Wielki Finał Zwolnionych z Teorii
-
22.05.2026Wydarzenia
Konkurs „Rozmowa ma MOC” dla dzieci i młodzieży
-
19.05.2026Wydarzenia
Spełnij swoje marzenie o własnej księgarni w szkockim miasteczku
