Polska Agencja Prasowa i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę fotografii z archiwum Polskiej Agencji Prasowej – „60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947-1948”. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie w negatywach, rejestrują oficjalne i codzienne życie w Warszawie sprzed 60 lat.
Ekspozycja otwarta zostanie 16 grudnia i potrwa do 15 lutego.
Anna Brzezińska-Skarżyńska: – Większość fotografii to albo znakomite dokumenty ważnych wydarzeń, niezwykłych sytuacji, albo wspaniałe ujęcia artystyczne. Nieznani autorzy opowiedzieli nam poprzez fotografię historię tamtych czasów i tamtych ludzi. Uczynili to z wielką wrażliwością, ale i niejednokrotnie z ironią, drwiną, humorem. Mamy nadzieję, że historia przedstawiona w taki sposób, poruszy nie tylko publiczność pamiętającą tamten czas, ale i młodych, którym negatyw, odbitka i aparat analogowy mówią tyle samo, co rok 1947 i 1948.
Oprócz zdjęć pokazujących życie codzienne w zrujnowanej po wojnie, odbudowującej się stolicy, zobaczymy też fotografie wydarzeń, które na długo zdominują życie nie tylko mieszkańców Warszawy, ale wszystkich Polaków. Wzruszające są fotografie miasta budzącego się do życia i jego mieszkańców cieszących się „normalnością” na przekór wszechobecnym zniszczeniom – ludzie mieszkający w gruzach, pierwsze zatłoczone tramwaje z „wiszącymi” na stopniach wyrostkami, kolejka do sklepu z butami firmy Bata wydawanymi na talony, budowa mostu średnicowego. Fotografie upamiętniają też powstanie paramilitarnej „Powszechnej Organizacji Służba Polsce”, zjazd organizacji młodzieżowych, na którym powołano Związek Młodzieży Polskiej, a wreszcie zjazd zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, ustanawiający PZPR.
Na wystawie można tez obejrzeć procesy zbrodniarzy wojennych, a obok tego proces rotmistrza Witolda Pileckiego, czy przywódców Stronnictwa Narodowego. Na zdjęciach zobaczymy też m.in.: pogrzeb kardynała Augusta Hlonda, Międzynarodową Konferencję Intelektualistów i Międzynarodową Konferencję Młodzieży Pracującej, pierwszomajową manifestację.
Na fotografiach pojawiają się politycy: Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Piotr Jaroszewicz; pisarze: Julian Tuwim, Władysław Broniewski, Jarosław Iwaszkiewicz; aktorzy: Alicja Janowska i Tadeusz Fijewski. Refleksję budzą tłumy wiernych uczestniczące w święcie Bożego Ciała, a zdziwienie Piotr Jaroszewicz prowadzący pod baldachimem kardynała Hlonda z monstrancją w czasie procesji.
Na wystawę składa się około 200 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą fragmenty kronik filmowych oraz nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków.
Współautorką wystawy jest Katarzyna Madoń-Mitzner z DSH. Organizatorami wystawy są Dom Spotkań z Historią i Polska Agencja Prasowa, a partnerem Filmoteka Narodowa.
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa // wstęp wolny
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024