Orange ufunduje multimedialne świetlice w miejscowościach, które wygrały w internetowym głosowaniu. Wszystkie otrzymają sprzęt, internet i pomoc Fundacji Orange w prowadzeniu świetlictak, aby stały się miejscem spotkań i rozwoju cyfrowych kompetencji mieszkańców.
Głosowanie, w których wybrano 26 miejscowości, przez trzy tygodnie toczyło się w sieci i wzięło w nim udział 50 kandydatur wskazanych przez komisję spośród 1018 wniosków. Łącznie oddano w nim ponad 4 mln głosów. Lokale w zwycięskich miastach i wsiach zostaną wyremontowane, umeblowane i wyposażone w komputery z bezpłatnym internetem, drukarki, skanery, konsole do gier i telewizory LCD. Fundacja Orange wspierać będzie ich opiekunów w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy dla lokalnej społeczności.
Program jest odpowiedzią na statystyki pokazujące, że jedna trzecia Polaków w ogóle nie korzysta z internetu – głównie z powodu braku motywacji i rozpoznania jego możliwości. W pierwszej edycji w 2012 roku powstało 50 Pracowni, w których mieszkańcy organizują kursy, warsztaty, wystawy, dzieci odrabiają lekcje, uczą się programowania, animacji, cyfrowej obróbki zdjęć, a seniorzy ćwiczą obsługę komputera.
W ramach drugiej edycji programu powstaną świetlice we wszystkich 16 województwach – po dwie w dziesięciu województwach i po jednej w sześciu. Trzy miejscowości znalazły się na liście rezerwowej. Opiekunowie nowopowstałych Pracowni wezmą udział w szkoleniach wzmacniających kompetencje liderskie i organizacyjne. W motywowaniu do działania ma pomóc także systemgrywalizacji, angażując ich do dzielenia się pomysłami, do podejmowania wyzwań, za które zyskają punkty i nagrody dla całej pracowni, i do porównywania się w rankingu z innymi miejscowościami.
Pracownie powstaną w następujących miejscowościach: Przedmoście, Sokołowsko (dolnośląskie), Skąpe, Cyprianka (kujawsko-pomorskie), Ryki, Stoczek Łukowski (lubelskie), Bojadła (lubuskie), Golesze Duże, Dębniak (łódzkie), Polanka Wielka, Łękawica (małopolskie), Laski, Huszlew (mazowieckie), Brzeg, Kotórz Wielki (opolskie), Strzyżów (Podkarpackie), Dołubowo, Dubiny (podlaskie), Koczygłowy (pomorskie), Lgota Mokrzesz, Czeladź (śląskie), Przededworze (świętokrzyskie), Wierzbica (warmińsko-mazurskie), Koło, Krajenka (wielkopolskie), Drzonowo (zachodniopomorskie). Na liście rezerwowej są Lulewino (pomorskie), Węgrzynowice (łódzkie) i Szczekarków (lubelskie).
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce
-
24.10.2023
Gala Effie Awards Poland 2023
-
13.10.2023
Znamy Nominowanych Effie Awards Poland 2023
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
14.08.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 31 sierpnia!