W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Walki z Rakiem (który przypada 4 lutego) Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę na to, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka – apeluje o skorzystanie z bezpłatnych badań, dostępnych w wielu ośrodkach onkologicznych i hematologicznych w całym kraju.
W tym roku do akcji Dnia Drzwi Otwartych organizowanej przez Polską Unię Onkologii po raz pierwszy przyłączył się Instytut Żywności i Żywienia .
Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba zachorowań na choroby nowotworowe może się podwoić. W XXI wieku z rakiem musi sobie radzić już tak wielu ludzi, że uznaje się go za chorobę cywilizacyjną, która staje się powszechna w wielu społeczeństwach. Ministerstwo Zdrowia apeluje o wykonywanie badań profilaktycznych. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia (OW NFZ) zapraszają do specjalnych stanowisk w wybranych ośrodkach onkologicznych w całym kraju oraz w siedzibach OW. Do wykonania badań w szczególności zachęcane są Panie.
Na oficjalnej stronie Ministerstwa udostępnione są informacje na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań w ramach Programu profilaktyki raka piersi oraz Programu profilaktyki raka szyjki macicy. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programów oraz wykazem placówek organizujących Dzień Drzwi Otwartych .
W tym roku do akcji Dnia Drzwi Otwartych organizowanej przez Polską Unię Onkologii po raz pierwszy przyłączył się również Instytut Żywności i Żywienia .W ramach 18. Światowego Dnia Walki z Rakiem 3 lutego w godzinach 10-16 w Instytucie Żywności i Żywienia wszystkie chętne osoby będą mogły wziąć udział w bezpłatnych edukacyjnych warsztatach z zakresu dietetyki, a tym samym dowiedzieć się:
- jak poprzez dietę i aktywność zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory
• jakie badania profilaktyczne warto wykonywać i jak często należy je robić
• jak odżywiać się w trakcie leczenia i po jego zakończeniu
• jak zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby nowotworowej
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
16.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
13.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu