logo kampanie społeczne
  • Konkurs
  • Selekcje
  • Wiedza
  • Opinie
  • Wydarzenia
  • Kampanie
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Opinie
  • Wiedza
  • Selekcje
  • Konkurs
zamknij
Wydarzenia
   ──────  15.11.2012

12. festiwal WATCH DOCS rusza w grudniu



7 grudnia rusza 12 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W ciągu 10 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.W tym roku po raz pierwszy projekcje festiwalowe odbędą się równolegle w dwóch polskich miastach: Warszawie (7 – 16 grudnia) i Lublinie (7 – 10 grudnia).

Jednym z punktów tegorocznego programu będzie retrospektywa twórczości Jafara Panahiego, tegorocznego laureata Nagrody im. Sacharowa. Ten utożsamiany z irańską nową falą reżyser zwrócił na siebie uwagę świata filmem „Biały balonik”, za który otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. W kolejnych latach filmy Panahiego zebrały takie nagrody, jak Złoty Lampart w Locarno czy Złoty Lew w Wenecji. Oskarżony o podżeganie do opozycyjnych protestów, tworzenie antyreżimowej propagandy oraz o realizację filmu bez oficjalnej zgody rządu irańskiego został skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Ponadto otrzymał zakaz kręcenia filmów i opuszczania kraju przez 20 lat. Na WATCH DOCS będzie można zobaczyć cztery obrazy Panahiego: dwie części znakomitej trylogii o współczesnym Iranie i jego mieszkankach „Lustro” (1997) i „Krąg” (2000), nominowaną do Złotego Niedźwiedzia tragikomedię opowiadającą o grupie kobiet, które usiłują w męskim przebraniu dostać się na mecz eliminacji mistrzostw świata w Teheranie -„Na spalonym” (2006) oraz jego ostatni film „To nie jest film” (2011) będący zapisem jednego dnia z życia Panahiego uwięzionego w areszcie domowym. Ten dokument dotarł na projekcję w Cannes przemycony z Iranu na nośniku USB ukrytym w ciastku.

O nagrodę WATCH DOCS ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich walczyć będzie 15 filmów. Wśród nich znajdzie się nagrodzony na festiwalu w Cannes „Sofia’s Last Ambulance”, zapis pracy załogi karetki pogotowia przemierzającej ulice stolicy Bułgarii, rosyjski dokument „Tomorrow” rejestrujący działania członków grupy artystycznej Wojna, dla których sztuka stała się narzędziem walki z opresją władzy i wyrazem sprzeciwu wobec systemu konsumpcyjnego, nagrodzony na festiwalach Sundance, Hot Docs i Full Frame „The Law in These Parts” – film odsłaniający kulisy polityki prawnej Izraela wobec mieszkańców ziem okupowanych, a także znakomicie przyjęty na festiwalu Tribeca „High Tech, Low Life” o dziennikarstwie obywatelskim w Chinach na przykładzie historii dwóch blogerów.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również 4 repertuarowe sekcje stałe: „Chcę zobaczyć”, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, „Zbliżenia”, w tym roku poświęcone sytuacji w Birmie, „Dyskretny urok propagandy”, tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów – tu m.in. kilka starszych hollywoodzkich superprodukcji, zestaw archiwalnych filmów edukacyjnych, a także serbska komedia „Parada” – zdobywca nagrody publiczności na tegorocznym Berlinale oraz „Nowe filmy polskie” – polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu. Wróci także sekcja filmów krótkometrażowych.

Ponadto w programie festiwalu znalazły się dwie retrospektywy tematyczne: „Portret oprawcy”, tu m.in. niepokazywany dotąd w Polsce film Kevina Macdonalda „Wróg mojego wroga”, prezentujący koleje losu Klausa Barbiego – hitlerowskiego zbrodniarza, który po wojnie doradzał południowoamerykańskim dyktatorom oraz „Framing the Other” – retrospektywa poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze, a zwłaszcza kulturze filmowej, w ramach której pokazany zostanie m.in. „Rothstein’s First Assignment” film o pierwszym zleceniu amerykańskiego fotografa Arthura Rothsteina.

Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez dokumentalistów, w spotkaniach z twórcami prezentowanych filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka, a także w pokazach specjalnych.

W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów,w kinie Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Lublinie filmy 12. WATCH DOCS będzie można zobaczyć w sali projekcyjnej lubelskiego ośrodka TVP.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego wspieranych w tym roku przez lubelskie Stowarzyszenie Homo Faber. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie i Lublinie, WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2013 roku jego objazdowa odsłona zawita do 40 polskich miast.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/Kampaniespoleczne/templates/tag-list.php on line 3







polecamy ─── 16.05.2022

Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja


W środę 25 maja EXPO XXI Warszawa stanie się polskim centrum odpowiedzialnego biznesu. Prezentacja firm w obszarze zrównoważonego...


nazwa kategorii: Wydarzenia

CZYTAJ TEŻ:


  • 16.05.2022

    Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja


  • 12.05.2022

    „Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci


  • 11.05.2022

    Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka


  • 10.05.2022

    Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy


  • 06.05.2022

    Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta


  • 03.05.2022

    Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach


chcesz zrobić kampanię?
MENU
  • Konkurs
  • Selekcje
  • Wiedza
  • Opinie
  • Wydarzenia
  • Kampanie
PORTAL
kontakt
reklama
patronat
konkurs Kampania Społeczna Roku
Polityka prywatnośći
Logotypy KAMPANIE SPOŁECZNE do pobrania

Zgłoś swoją
kampanię!

Zapraszamy wszystkich
do przesyłania na adres
kontakt@kampaniespoleczne.pl swoich projektów
(plakatów, ilustracji, filmów,
przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne.
Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek