10. edycja Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2011”
Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2011. Dobre praktyki” – jest to 10. edycja tej publikacji, która podsumowuje zaangażowanie firm w działania CSR w danym roku.
W 10. edycji publikacji zastosowano nowy podział dobrych praktyk firm na obszary, zgodnie z międzynarodową normą ISO 26000 dotyczącą społecznej odpowiedzialności. Spośród ponad 300 nadesłanych zgłoszeń, wybrano i opisano 209 praktyk nadesłanych przez 106 podmiotów w kategoriach: ład organizacyjny (18), prawa człowieka (5), praktyki/aspekty pracownicze (66), środowisko naturalne (37), uczciwe praktyki rynkowe (8), zagadnienia konsumenckie (4) oraz zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej (71).
Raport zawiera również artykuły eksperckie poruszające najważniejsze tematy minionego roku oraz wskazujące trendy na rok 2012, m.in.: protesty społeczne, aktywność i bojkoty konsumenckie w sieci, Konferencja Rio+20, działania społeczne w kontekście Euro 2012. Publikacja zawiera także przegląd badań naukowych, wybór najciekawszych artykułów, które ukazały się w prasie oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń.
W obszarze praktyki/aspekty pracownicze najliczniejszą kategorią jest bezpieczeństwo w miejscu pracy. Aż 20 praktyk poświęconych jest różnym działaniom związanym z ochroną pracownika w czasie pracy. Są to działania na rzecz bezpiecznej jazdy, ale także angażujące pracowników w ocenę stanu bezpieczeństwa w firmie czy konkursy sprawdzające i utrwalające wiedzę na temat procedur i przepisów. Nadal liczne są praktykami związane z wolontariatem pracowniczym, co na pewno było istotne dla firm ze względu na Europejski Rok Wolontariatu 2011. W tym obszarze liczne były także działania związane ze szkoleniami i rozwojem pracowników, zwłaszcza takie, gdzie firma korzystała z zasobów bardziej doświadczonych pracowników – ekspertów w danej dziedzinie, którzy przekazywali wiedzę młodszym.
Obszar dotyczący działań na rzecz środowiska naturalnego to głównie praktyki związane z edukacją ekologiczną: od edukacji ekologicznej w miejscu pracy, po liczne działania edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży oraz lokalnej społeczności.
Jak co roku, najliczniejszym obszarem jest zaangażowanie i rozwój lokalnej społeczności. Tutaj autorzy raportu kładą nacisk współpracę biznesu z uczelniami – 13 przedstawionych przykładów dotyczy różnorodnej współpracy, choć najwięcej wiąże się z przygotowaniem studentów do pracy w biznesie.
Niezbyt liczny (4 praktyki), ale bardzo innowacyjny jest obszar zagadnień konsumenckich. Grupa TP stworzyła Asystenta NN – specjalną aplikację dla osób niewidzących, niedowidzących i starszych, ułatwiającą korzystanie z telefonu komórkowego. PGNiG zorganizowało warsztaty z obsługi klienta niepełnosprawnego – osób głuchoniewidomych.
Ogłoszenie Raportu odbyło się 29 marca podczas Targów CSR w Centrum Nauki Kopernik, z udziałem ekspertów oraz praktyków CSR. Podczas ogłoszenia wyłoniono również laureatów drugiej edycji konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności”, w którym nagrodę główną otrzymała Katarzyna Jędrzejewska z magazynu Brief za tekst „Raport CSR (Milczący interesariusz)”.
Raport dostępny jest w pdf oraz w formie e-booka, wzbogacony o materiały multimedialne, na portalu www.odpowiedzialnybiznes.pl.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2023
Nie piję. Będę Tatą – ruszyła kampania edukacyjna FASOFF
-
14.08.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 31 sierpnia!
-
10.08.2023
Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie
-
28.07.2023
Nabór do konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” przedłużony do 11 sierpnia
-
27.07.2023
Biedronka zamyka obieg polietylenu
-
18.07.2023
Trwa nabór do 17. edycji konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”