O "dead air" mówi się, kiedy nastaje nagłe przerwanie audycji radiowej. W kampanii o tej nazwie powodem owej martwej ciszy, która wybrzmiała naprawdę na antenie niemieckiego radia, jest proste pytanie dziewięcioletniego chłopca.
Jej trzonem stała się zaaranżowana przez twórców niecodzienna i niezwykle dramatyczna sytuacja. Do popularnego programu z udziałem słuchaczy dzwoni 9-letni Sebastian. Chłopiec przedstawia się oraz mówi, że choruje na SMA (ang. Spinal Muscular Atrophy), czyli rdzeniowy zanik mięśni oraz zadaje rozpaczliwe pytanie: "Why is God allowing me to be so ill… and letting me die?" (Dlaczego Bóg pozwala być tak bardzo chorym… i pozwala mi umrzeć?) .
W case study kampanii rozmowie chłopca i redaktorki – która miała miejsce w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej – towarzyszy animacja przywodząca na myśl kardiogram, zapis bicia ludzkiego serca. Gdy pada pytanie następuje długich 12 sekund milczenia, a linia kardiogramu staje się linią prostą, oznaczająca zazwyczaj zanik skurczów serca. Tutaj towarzyszy ciszy, dramatycznemu brakowi odpowiedzi.
Celem przedsięwzięcia było uświadomienie odbiorców o założeniu 24 godzinnej infolinii "Oskar" dla nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin, których liczba w samych Niemczech jest niebagatelna oraz uwydatnienie faktu, że zadawanie i odpowiadanie na takie pytania może być równie ważne, jak wózek inwalidzki. Hasłem kampanii, które pojawia się na końcu spotu i które również przerwało milczenie na antenie radiowej jest wiadomość, którą twórcy chcą wysłać w świat, głównie do osób zmagających się z chorobą swoją, bądź swoich bliskich: "When others fall silent… We are here with answers" (Kiedy inni milką, my znamy odpowiedzi).
Nadawcą kreacji, jak i twórcą infolinii jest Bundesverband Kinderhospiz – Federalne Stowarzyszenie Dziecięcych Hospicjów. Czynny udział w kampanii Sebastiana – ciężko chorego dziecka – odwraca nieco perspektywę patrzenia na tego typu problemy, wzmaga wymowę oraz autentyczność kampanii. Zapewne złożyło się to na jej sukces, po jej emisji dotacje na rzecz Bundesverband Kinderhospiz potroiły się. Dzięki temu planowane jest rozciągnięcie kampanii także na inne kraje.
Milena Molęda
nazwa kategorii: Kampanie wizerunkowe organizacji i instytucji, 1%
CZYTAJ TEŻ:
-
06.12.2019
Ruszyła kampania Ratujemy motyle
-
05.12.2019
Uważaj na martwe pola! Kierowca śmieciarki nie zawsze może cię zobaczyć!
-
29.11.2019
Redakcja „Media Marketing Polska” walczy o Jeziorko Czerniakowskie
-
20.11.2019
Aby dzieci bohaterów dorosły do nowego życia
-
15.11.2019
Model płuc pokaże ci, czym oddychasz – zmieni kolor już po kilku dniach
-
08.11.2019
Dziecko jest zawsze gotowe na relację z drugim człowiekiem